एलजी 204 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D211HSQZ) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 19,990 है. एलजी 204 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D211HSQZ) की सबसे कम कीमत ₹ 19,990 फ्लिपकार्ट पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 204 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D211HSQZ) |
| रिलीज की तारीख | 22 जून 2022 |
| Model Name | GL-D211HSQZ |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 204 L |
| Colours | Scarlet Quartz |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | नहीं |
| Toughened Glass | हां |
| Built-in Stabilizer | हां |
| डाइमेंशन | 132.20 x 56.50 x 0.00 |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 38 kg |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | नहीं |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Ariana |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | हां |
| Door Lock | हां |
| Removable Rack | हां |
| Other Features | E-Micom, Fastest Ice Making, Aqua Clear Tinge, Anti Rat Bite, Solar Connect |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From LG |