Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 25,490 है. Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) की सबसे कम कीमत ₹ 25,490 अमेजन पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | Whirlpool |
| मॉडल | 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) |
| रिलीज की तारीख | 15 दिसंबर 2020 |
| Model Name | DC 305 F |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Non Inverter Compressor |
| Capacity | 280 L |
| Colours | Alpha Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | हां |
| Built-in Stabilizer | हां |
| डाइमेंशन | 160.80 x 60.60 x 0.00 |
| Depth | 71.3 cm |
| Weight | 49.7 kg |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | AC 130-300V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 year on product, 10 years on compressor |