Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (41337) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 35,990 है. Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (41337) की सबसे कम कीमत ₹ 35,990 अमेजन पर 28th April 2026 को है.
| ब्रांड | Whirlpool |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (41337) |
| रिलीज की तारीख | 6 अप्रैल 2022 |
| Model Name | 41337 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 23 cm x 29.5 cm x 100 cm |
| Indoor Unit Weight | 36 kg |
| Outdoor W x H x D | 24.1 cm x 55.7 cm x 78 cm |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Panel Display | हां |
| Power Requirement | 140V-280V, 50Hz |
| Power Consumption | 1600 W |
| Warranty Summary | 1 year compelet 1+4 Years PCB warranty 10 Year warranty on Compressor |