| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 85 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LH85QMDPLGC/ZA) |
| Model Name | LH85QMDPLGC/ZA |
| Display Size | 85 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | हां |
| Series | QM-D |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| Brightness | Yes,450nit |
| View Angle | 178A Degree/178A Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 15 W x 2 |
| Supported Audio Formats | Dolby Digital Plus |
| Power Consumption | 375 W |