सैमसंग 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 61,990 है. सैमसंग 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL) की सबसे कम कीमत ₹ 61,990 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL) |
| Model Name | UA55CU8000KLXL |
| Display Size | 55 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Launch Year | 2023 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm |
| Weight (without stand) | 14.7 kg |
| Weight (with stand) | 15 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Supported | हां |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| RAM | 8 जीबी |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Supported App - Amazon Prime Video | हां |
| Operating System | Tizen |
| Screen Mirroring | हां |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |