| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 32 Inch LED Full HD TV (32K5300) |
| Model Name | 32K5300 |
| Display Size | 32 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 721.4 mm x 465.1 mm x 78 mm |
| Weight (without stand) | 12.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 721.4 mm x 519.1 mm x 193.5 mm |
| Weight (with stand) | 12.9 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | हां |
| RF Connectivity Input | RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial/0 |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y / Pb / Pr: 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Full Range Speaker and Tweeter |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Speaker Output RMS | 20 w |
| Touch Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Operating System Present | हां |
| Operating System | Tizen |
| Screen Mirroring | हां |