| ब्रांड | Midea |
| मॉडल | 1 Ton 3 Star Split AC (12K FLORISTA) |
| Model Name | 12K FLORISTA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Cool/Fan/Dry/Auto |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Rotary Fixed Speed |
| Indoor W x H x D | 805.0 mm x 285.0 mm x 205.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 7.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 780.0 mm x 540.0 mm x 250.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: 34 kg (Outdoor), 9.9 kg (Indoor) |
| Indoor Noise Level | High - 39.0 dB, Low - 32.0 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | up to 26 Feet sq ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 972.0 W |
| Operating Current | 4.7 A |
| Other Power Features | 752.43? UNITS PER YEAR? |
| Evaporator Fin Type | Coated Al |
| Condenser Fin Type | Bare Al |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Other Air Flow Features | Louver position memory |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | HD Filter & AG+ nano filter |
| Remote Control Weight | 92.0 g |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Timer |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | हां |
| Other Convenience Features | Favourite mode |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |